Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaro v Pacově

12. 4. 2010

ObrazekDo Pacova dorazilo jaro.

Špačci a kosi už sedí na vajíčkách, objevila se dokonce i první vlaštovka.

Na zahrádkách kvetou krokusy, narcisy a tulipány.

Olše, líska a vrba jíva, které patří mezi významné včelařské dřeviny již odkvetly. Poskytly včelám první pylovou snůšku.

Tato první snůška včely většinou vyprovokuje k prudkému jarnímu rozvoji. Matka zakládá stále větší plochy buněk vajíčky, ze kterých se líhnou malé larvičky-včelí plod.

Plod potřebuje teplo, vodu a potravu, proto je mnoho včel vázáno výrobou tepla a krmné kašičky v úle a nemůže vyletovat ven za snůškou.

Pokud se v tomto období na delší dobu ochladí, mohou nastat problémy.Včelstva se ocitnou v energetické krizi-zásoby loňského medu se rychle tenčí a nový nektar v přírodě zatím není.V lepším případě včelstva pouze omezí plodování, v horším případě dojde k úhynu celého včelstva.O poslední zbyteček medu se včely nesobecky dělí a jedna druhou krmí, až potrava dojde a celé včelstvo najednou umírá.Tomuto jevu, kdy jeden člen hmyzího společenství předává potravu jinému, se říká trofolaxe.

V letošním roce máme již hlášeny četné úhyny včelstev hlady, doufejme, že počasí nám bude přát a žádné další ztráty již nepřijdou.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář