Jdi na obsah Jdi na menu
 


Den mikroregionů 6/2010

20. 6. 2010

Dne 19.6. 20010 proběhla v Pacově na náměstí zajímavá akce s názvem Den mikroregionů.

Součástí programu byla i prezentace ČSV o. s. ZO Pacov.

V našem stánku, jenž jsme sdíleli společně s rybáři a chovateli, to bzučelo jako      ve včelím úle. Probíhala tam soutěž o nejhezčí obrázek se včelařskou tématikou, které se účastnily děti z 1.A ZŠ Za Branou. Nejlepší práce byly odměněny sklenicí medu.

Zájemci si mohli přímo na místě zakoupit čerstvý med z letošní sklizně - letos je ho méně, ale zato je mimořádně kvalitní.

Zajímavým lákadlem byla ochutnávka medoviny. Zajistil ji pan František Mareš        a jeho medovina si zaslouženě získala mnoho nových příznivců.

Zvídavé děti si mohly prohlédnout, jak vypadá žihadlo pod mikroskopem a současně se dozvěděly, jak se chovat při bodnutí včelou.

Největší atrakcí naší malé expozice však byl prosklený prohlížecí úl naplněný živými včelami. U úlu se střídalo několik včelařů - Alžběta Kolářová, Pavel Zelenka a Jan Chramosta, kteří zájemcům podávali odborný výklad.

Celkový obraz naší prezentace dotvářel historický medomet přítele Miloslava Matěje Zíky.Tento zajímavý stroj, sloužící původně k vymetání medu, se stal vděčným objektem zájmu malých Pacováků, kteří s nadšením točili jeho rezatou klikou.

Velký dík patří všem, kteří naši akci podpořili a doufáme, že se budeme i dále setkávat při podobných příležitostech.

Závěrem bychom chtěli poprosit pacovskou veřejnost o pomoc - připravujeme brožuru se včelařskou tématikou a pátráme po starých včelařských písemnostech(ztratila se stará včelařská kronika a spolkové knihy.)

Pokud by o nich někdo věděl, může informovat známého včelaře, případně je zanést do pacovského infocentra paní Hruškové.

Za pomoc při pátrání děkuje Jan Chramosta a ostatní  pacovští včelaři.